f_240_150_16777215_00_images_obrazy_skep_kask.jpg

Kask motocyklowy stanowi najważniejszy element wyposażenia motocyklisty. Jak wybrać idealny i na co zwrócić podczas jego zakupu? Podpowiadamy!

Jakie normy muszą spełniać kaski motocyklowe?

Pod żadnym pozorem nie należy kupować kasków z niesprawdzonych źródeł. Każdy kask motocyklowy powinien posiadać odpowiednią homologację i być zgodny z europejską normą ECE (Economic Commission of Europe Regulation) lub amerykańską DOT. Tylko w takich kaskach wykonano precyzyjne pomiary pochłanialności energii i odporności na uszkodzenia. Brak tych certyfikatów oznacza, że kask nie nadaje się do użytku i nigdy nie powinien znaleźć się w sprzedaży.

Jakie rodzaje kasków motocyklowych wyróżniamy?

Obecnie wyróżniamy cztery rodzaje kasków motocyklowych, są to:

  • kaski integralne – wykonane z jednej, nieprzedzielonej niczym skorupy, uważane za najbezpieczniejsze kaski na świecie;
  • kaski szczękowe – bardzo bezpieczne, dają możliwość otwarcia szczęki, nieco cięższe od kasków integralnych;
  • kaski otwarte – inaczej mówiąc kaski typu Jet, świetne na skuter: lekkie, poręczne, wytrzymałe;
  • kaski off road – przeznaczone do jazdy w trudnym terenie, wyposażone w daszek i daleko wysuniętą szczękę, bardzo wytrzymałe.

Wszystkie rodzaje kasków znajdują się w naszej ofercie.

Jakie konsekwencje grożą za jazdę motorem bez kasku?

Choć na polskich drogach bardzo rzadko można spotkać motocyklistów bez kasku, to niestety nadal się to zdarza. Ignorowanie przepisu nakazującego jazdę w kasku ochronnym może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Kask na motor chroni najważniejszy organ ludzkiego ciała, czyli mózg. Nawet niewielki upadek bez kasku może zakończyć się wstrząsem mózgu, paraliżem, a nawet śmiercią. Właśnie dlatego należy pamiętać o tym, aby zawsze zakładać kask i na to wskazują również przepisy. W kodeksie drogowym znajduje się informacja o tym, że za jazdę bez kasku grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Obowiązek ten dotyczy również kierowców skuterów.

Jakie cechy powinien mieć dobrze dobrany kask?

Idealny kask motocyklowy powinien bardzo dokładnie przylegać do głowy, ale jednocześnie jej nie uciskać, nie powodować w żaden sposób dyskomfortu. Jedynym miejscem, które może być lekko uciśnięte są policzki, ale i tu należy pamiętać o tym, aby noszenie kasku nie było źródłem bólu. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy kask uwiera w skronie lub tył głowy lub takie, w których kask obraca się na boki. Kask z czasem się wyrobi i jeżeli rusza się od samego początku, tzn. że za moment będzie za duży i przestanie Ciebie chronić. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na mniejszy model.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze idealnego kasku na motor, to nie zwlekaj i odwiedź nasz salon w Niepołomicach. Zapewniamy duży wybór kasków i akcesoriów. Serdecznie zapraszamy!

  

 

Cena: od 100 zł