f_240_150_16777215_00_images_rowery_2.jpg

Rower MTB

Rowery MTB to prawdziwe twardziele. To rowery to zadań specjalnych. Jak sama nazwa wskazuje służą do jazdy po trudnych ścieżkach górskich. Dlatego też są bardzo mocne i wytrzymałe. Rowery górskie posiadają jeden lub dwa amortyzatory, które mają za zadanie sprawić, że jazda po  bezdrożach jest bardziej komfortowa dla rowerzysty. Te rowery wyposażone są również w grube i solidne opony z dużym bieżnikiem. Mają one za zadanie sprawić, by rower był jak najmniej wywrotny i świetnie sobie radził na różnych nieutwardzonych nawierzchniach. To rowery stworzone trudnych przejazdów, a nie do pobijania rekordów prędkości.

Rower szosowy

Szosówka jest przeciwieństwem górala. To rower stworzony do prędkości, nieodporny na trudne trasy i wertepy. Szosówka ma cieniutkie opony, które mają za zadanie „połykać” kolejne kilometry bez zbędnego wysiłku. Rowerzysta na szosówce przybiera jak najbardziej opływową pozycję ciała, aby jechać jeszcze szybciej. Jest to więc rower dla osób, które planują jeździć w wyścigach i peletonach. Zwykłemu użytkownikowi może przeszkadzać takie ułożenie ciała.

Cross/trekking

Dla osób, które rowerem chcą jeździć rekreacyjnie a nie wyczynowo i sportowo najlepiej sprawdzają się rowery typu cross lub trekking. Chociaż różnią się one od siebie, można powiedzieć, że oba typy są kompromisem pomiędzy góralem a szosówką. Są na tyle odporne, że poradzą sobie na leśnych ścieżkach i zwykłych bezdrożach, jednocześnie na tyle lekkie i zwinne, że łatwo się nimi rozpędzić. Dodatkowo można na nich wygodnie usiąść, nie wymagają tak mocno pochylonych pleców jak szosówka. Rowery cross i trekking to również coś więcej niż zwykły rower miejski. Są stworzone do przemierzania dłuższych tras, większość z nich ma seryjnie montowany bagażnik, dzięki któremu w podróż można zabrać kilka drobiazgów.