f_240_150_16777215_00_images_skuter.jpg

Jazda na skuterze w świetle prawa

Standardowy skuter to motorower o maksymalnej pojemności 50 ccm lub posiadającym silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem do kierowania takimi pojazdami uprawniona jest każda osoba, która ukończyła 18 lat. Nie trzeba przy tym posiadać żadnych dodatkowych dokumentów, np. prawa jazdy.

Pewne ograniczenia dotyczą osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia. Na skuterze można jeździć już od 14 roku życia, jednak w takich przypadkach trzeba uzyskać prawo jazdy w kategorii AM. Jest to możliwe po uprzednim uzyskaniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, odbyć kurs w ośrodku nauki jazdy, a następnie zdać pozytywnie egzamin. Do uzyskania prawa jazdy uprawniającego do jazdy skuterem przed 18 rokiem życia niezbędne jest również uzyskanie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Dlaczego warto jeździć na skuterze?

Skutery 50 cm³, a właściwie motorowery, to uniwersalny i niezwykle wygodny rodzaj jednośladów, który może być wykorzystywany na co dzień już od 14 roku życia. Wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, więc umożliwiają łatwe przemieszczanie się nawet po zatłoczonych miastach. Nie będziesz mieć też większego problemu z zaparkowaniem skutera. Jednocześnie przemieszczanie się nimi jest znacznie szybsze i mniej wymagające fizycznie niż w przypadku roweru, szczególnie podczas jazdy pod górkę. Jazda na nich nie wymaga też specjalnego stroju jak w przypadku motocykli. A jeśli zamontujesz na skuterze kosz lub pojemnik, będziesz mógł w nim wygodnie i bezpiecznie przewozić zakupy.