Czyszczenie skutera

Dziś użytkownikiem motocykla może być każdy posiadający odpowiednie uprawnienia.  Coraz częściej skutery o niewielkiej pojemności okazują się wystarczające. Ludzie w drodze do pracy nie chcą stać w korkach, dlatego to szczególnie dobre rozwiązanie. Problem przychodzi wraz z ochłodzeniem pogody. Jesień i zima to nie jest odpowiedni czas na przejażdżki tym pojazdem jednośladowym. Jak właściwie zadbać o skuter o każdej porze roku?

 

Regularne przeglądy serwisowe

Szybkie rozpoznanie usterki u mechanika znacząco wpływa na wydajność skutera. Regularne przeglądy pozwalają zapobiec awariom, co znacznie oszczędza czas i pieniądze, a także przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkownika skutera. Działanie niektórych elementów pojazdu jednośladowego można sprawdzić samemu, np. stan żarówek  lub opon.

 

Czyszczenie

Dbanie o skuter poprzez regularne mycie wydaje się być czynnością oczywistą. Korzystanie z myjki podciśnieniowej jednak często nie wystarcza. Warto zatem raz na jakiś czas wypolerować motocykl samodzielnie. Nadanie połysku metalowym elementom, dokładne wypastowanie plastikowych części i zabezpieczenie tych podatnych na korozję wpłynie nie tylko na wygląd skutera, ale również na jego wytrzymałość.

 

Odpowiednie zabezpieczenie

W trakcie zimy lub chłodnej jesieni należy odpowiednio zabezpieczyć pojazd jednośladowy. Akumulator najlepiej jest zostawić w ciepłym pomieszczeniu. Aby nie uszkodzić opon, warto pozostawić skuter na centralnej podporze. Jazda zimą zawsze okazuje się złym pomysłem. Narażanie ogumienia na jazdę po osolonej jezdni wiąże się ze zwiększoną podatnością skutera na zjawisko korozji. W szczególności wydech jest tutaj poszkodowany i nawet regularne zabezpieczania i polerowanie mogą nie pomóc w walce z rdzewieniem.

W prawidłowym dbaniu o skuter pomogą wysokiej jakości paliwo i oleje. Warto zatem używać tylko sprawdzonych produktów, które przyczynią się do zachowania odpowiedniej wydajności.