O tym, że kask rowerowy warto zakładać nawet na spokojne miejskie przejażdżki, wie już chyba każdy. Ten niewielki gadżet w przypadku kryzysowej sytuacji może przesądzić o naszym zdrowiu, a nawet życiu. Aby jednak dobrze spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jakość i jeszcze raz jakość

Kask rowerowy należy kupić w profesjonalnym sklepie rowerowym lub sportowym. Tanie kaski dostępne w supermarketach często nie są wystarczająco wytrzymałe, by skutecznie ochronić naszą głowę. Najtańsze produkty z Chin mogą podczas uderzenia wręcz nam zaszkodzić. Jeśli decydujemy się na ochronę naszego życia i zdrowia, nie oszczędzajmy na niej.

Rozmiar kasku

Dostępne w sklepach kaski rowerowe mają różne rozmiary. Przed zakupem warto zmierzyć swój obwód głowy, aby dowiedzieć się, jaki rozmiar będzie dla nas najlepszym wyborem. Zawsze warto jednak kask przymierzyć, zanim zabierzemy go do domu. Czasami, mimo dobrego rozmiaru, produkt jednej firmy wydaje nam się niewygodny, mimo że produkt konkurencji okazuje się strzałem w dziesiątkę. Przymierzajmy, regulujmy paski i upewnijmy się, że kas mocno trzyma się na głowie, lecz jej ni uciska.

Kształt i otwory

Kaski rowerowe mogą mieć różne kształty. Te do szybkich zjazdów często są masywne i chronią też szczękę. Nowoczesne kaski do jazdy szosowej z kolei projektowane są tak, by miały jak najbardziej aerodynamiczne kształty. Kształt kasku warto dobrać do swojego stylu jazdy. Przy jeździe hobbystycznej idealnie sprawdzą się zwykłe, uniwersalne modele. O liczby otworów w kasku zależna jest wentylacja naszej głowy. Do intensywnej jazdy lepiej wybrać dość przewiewny kask. Jednak nawet przy jeździe turystycznej lepiej unikać kasków całkowicie zabudowanych.

Styl i kolor

Wspaniale, gdy kask pasuje kolorystycznie do naszego rowerowego out-fitu, jednak pamiętajmy, że pierwszym kryterium wyboru powinna być jego jakość, a nie wygląd. Na szczęście producenci oferują wiele różnych modeli, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Kupując kask dla dziecka, warto postawić na kolorowe produkty z postaciami z bajek, zwierzątkami, wzorkami itp. Jeśli maluchowi spodoba się jego kask, chętnie będzie go zakładał.