Wybór roweru a wzrost dziecka

Wybierając rower górski należy pamiętać o tym, że powinien on być dopasowany do wzrostu dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem długości jego nóg. Należy sprawdzić, czy odległość siodełka od ziemi przy najniższym ustawieniu nie jest większa od długości nóg. Rower powinien dawać możliwość stawania na palcach lub całą stopą na podłożu, kiedy dziecko na nim nie jedzie, a jedynie stoi nad siodełkiem. Będziemy wtedy mieli wówczas pewność, że dziecko nie będzie miało problemu z rozpędzeniem się i nie będzie musiało przechylać roweru za każdym razem, kiedy z niego zsiada. 

Odpowiednia odległość kierownicy od siodełka

Należy również pamiętać o sprawdzeniu odległości od siodełka, ponieważ zbyt mały odstęp będzie utrudniał pedałowanie. W zależności od wieku oraz możliwości dziecka, należy przemyśleć dobór odpowiednich kół. Jeżeli dziecko jest starsze i dobrze opanowało jazdę rowerem o mniejszych kołach, można zwiększać ich średnicę, co będzie dawało większe możliwości na dłuższych trasach oraz ich szybsze pokonywanie. Z pewnością na początek sprawdzają się bardziej rowery typu BMX, które pozwalają na uzyskanie bardziej wyprostowanej sylwetki u dziecka. 

Waga roweru a możliwości dziecka

Nie mniej ważna jest odpowiednia waga roweru. Często można spotkać się z tym, że rowery adresowane do pięciolatków mogą ważyć nawet 10 kg, co z pewnością nie przynosi dziecku dobrej zabawy, a maluch szybko się przy tym męczy. Wybranie lekkiego roweru jest ważne również wtedy, kiedy dziecko musi wnosić go po schodach lub przenosić przez przeszkody. Można pozwolić sobie na nieco cięższy model, jeżeli dziecko nie korzysta z niego często i nie pokonuje dalekich tras.