Rowery dla dzieci, to niezwykle szeroka kategoria. Co obejmuje i czym należy się kierować, wybierając jednoślad dla swojej pociechy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. Zapraszamy!

Rowerki biegowe

Dla najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z dwoma kołami, dobrym wyborem będzie rowerek biegowy. Jest to pojazd będący połączeniem hulajnogi i roweru. Nie ma pedałów przerzutek ani łańcucha, dzięki czemu jest lekki, a jego obsługa jest bardzo prosta. Dzieci poruszają się na takich rowerkach, odpychając nogami, co uczy je utrzymywania równowagi na rowerze. Rowerki biegowe zazwyczaj nie mają też hamulców, ponieważ na początkowych etapach nauki, nie są one konieczne. Nauczenie malucha utrzymania równowagi na rowerku biegowym ułatwi mu przejście na rower z pedałami.

Rowery dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dzieci w wieku 4 są już na tyle rozwinięte, że mogą próbować swoich sił na „prawdziwych” rowerach, wyposażonych w boczne kółka. Takie rowery dziecięce mają najczęściej 14 lub 16-calowe koła, osłonę na łańcuch oraz hamulce. W przypadku rowerów z 14-calowymi kołami są to najczęściej hamulce w pedałach. Kiedy dzieci poczują się komfortowo z takimi hamulcami i rozwiną koordynację dłoni, mogą przejść na hamulce z dźwigniami. Na rynku dostępne są rowery wyposażone nawet w oba rodzaje hamulca, by dzieci mogły zapoznać się z oboma typami. Rowery z kołami 16-calowymi mają już najczęściej hamulce dźwigniowe typu v-brake lub, w przypadku droższych modeli, hamulce tarczowe.

Rowery dla dzieci w wieku 6, 7 i 8 lat

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są już na tyle wysokie, by mogły jeździć na rowerach wyposażonych w 20-calowe koła. Konstrukcyjnie, takie rowery są bardzo zbliżone do rowerów dla dorosłych. W zależności od modelu mogą być wyposażone w przerzutki, amortyzatory i hamulce tarczowe.

Rowery dla dzieci w wieku 9-12 lat

Są to rowery z kołami 24 lub 26-calowymi, które cieszą się szczególną popularnością, jako prezenty komunijne. Tego rodzaju rowery są mniejszymi wersjami rowerów dla dorosłych. Mają często bogaty osprzęt, czyli przerzutki przednie i tylne, hamulce v-brake lub tarczowe. Wybierając tego rodzaju rower,  warto postawić na sprzęt markowy, który będzie wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Rowery dla nastolatków

Rowery dla nastolatków sprzedawane są już według rozmiaru ramy, a nie rozmiaru kół, jak ma to miejsce w przypadku rowerów dziecięcych. Przed zakupem warto przemyśleć rodzaj ramy. Najpopularniejsze są ramy stalowe i aluminiowe. Rama stalowa jest wytrzymała, ale też dużo cięższa niż aluminiowa. Zaletą rowerów z ramą stalową jest niższa cena. Droższe rowery wyposażone są w ramy aluminiowe, dzięki czemu są lżejsze i łatwiejsze w manewrowaniu. U nas znajdziesz szeroki wybór rowerów dla nastolatków, które wytrzymają wiele lat intensywnej eksploatacji. Nasze rowery Junior wyposażone są w mocne i trwałe hamulce, dzięki czemu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Starsze i wyższe dzieci mogą również korzystać z najmniejszych wersji rowerów dla dorosłych. Zapraszamy do poznania szczegółowej oferty rowerów w naszym salonie rowerowym w Niepołomicach.

Dlaczego nie warto kupować zbyt dużego roweru?

Rowery dla dzieci, w przeciwieństwie do rowerów dla dorosłych, dobiera się nie według rozmiaru ramy, a według rozmiaru koła. Rozmiar roweru powinien być dopasowany do wieku i wzrostu, ale także do etapu rozwoju dziecka. Należy pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego wymienione powyżej przedziały wiekowe są orientacyjne. Na dobrze dopasowanym rowerze, dziecko szybciej nauczy się jazdy i będzie mu ona sprawiać wiele radości. Stanowczo odradzamy zakup większego roweru „na zapas” z założeniem, że dziecko szybko podrośnie. Zbyt dużym rowerem trudniej jest manewrować, co powoduje frustrację i spowalnia naukę jazdy na jednośladzie.