Skutery z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie stoją w korkach, są tanie w utrzymaniu i wygodne. Doceniają je zarówno osoby, które dotychczas nie siedziały za kółkiem, jak i weterani jazdy autem. Skuter jest też świetnym pomysłem na pierwszy pojazd dla dziecka, które właśnie wchodzi w dorosłość. Jakie są zalety skuterów i jaki skuter wybrać, by być zadowolonym? Podpowiadamy.

Czy do jeżdżenia skuterem potrzebne są uprawnienia?

Skutery o pojemności silnika nieprzekraczającej 50cm3 w świetle prawa nie są motocyklami, a motorowerami. Co za tym idzie jeżdżenie na nich nie wiąże się z koniecznością posiadania prawa jazdy i może na nich jeździć każda osoba dorosła która osiągnęła pełnoletniość do 13 stycznia 2013r. Osoby nieletnie mogą jeździć takim skuterem po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kategorii AM. Skutery do 50 cm3 mają nałożoną blokadę, która pozwala na rozpędzenie pojazdu do maksymalnie 45km/h. Z kolei skutery o pojemności 125cm3 mogą użytkować wyłącznie osoby dorosłe, które zdały egzamin na prawo jazdy kategorii A (motocyklowe).

Ile kosztuje utrzymanie skutera?

Najważniejszą zaletą skuterów jest to, że ich utrzymanie wiąże się z niewielkimi kosztami, ale ile właściwie kosztuje utrzymanie skutera? Skutery mało palą (średnio 3-4 litry na 100 km), więc są jednym z najbardziej ekonomicznych środków poruszania się po mieście. Przegląd skutera trzeba robić co rok, każdorazowo jest to koszt ok. 60 zł. Co 12 miesięcy warto odwiedzić serwis skuterów i wymienić olej, co znacznie zmniejsza ryzyko niespodziewanej awarii. W większości polskich miast taka usługa wiąże się z kwotą ok. 50 zł. Należy również pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia OC.

Jaki skuter wybrać dla siebie?

Pojemność

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pojemność skutera. Modele z silnikiem o pojemności większej niż 50cm3 wymagają posiadania prawo jazdy kategorii A. Na modelach z mniejszym silnikiem można jeździć bez uprawnień. Jeżeli zamierzasz jeździć na krótkich dystansach, to najlepszą opcją będzie mały, ekonomiczny skuter. Natomiast jeżeli zależy Tobie na większych osiągach, wybierz skuter z większą mocą.

Silnik

Wyróżniamy trzy rodzaje silników: dwusuwowe, czterosuwowe i elektryczne. Te pierwsze idealnie sprawdzą się, jeżeli chcesz pokonywać niewielkie dystanse. Najczęściej są one powiązane ze skuterami o małej mocy. Silniki czterosuwowe polecamy wszystkim, którym zależy na dobrych osiągach i dynamicznej, szybkiej jeździe. Natomiast silniki elektryczne łączą zalety obu tych silników, choć ze względu na niewielką dostępność „stacji prądu”, najczęściej używane są wyłącznie na niewielkich dystansach.

Koła

Małe koła to większy bagażnik, ale mniejsza zwrotność i komfort jazdy. Duże koła to lepsza przyczepność i mniej miejsca na bagaż. Właśnie dlatego producenci coraz częściej skłaniają się ku kołom średnim, które są swego rodzaju kompromisem między pierwszą a drugą opcją. Koła 13-14 calowe sprawdzą się zarówno w środowisku miejskim (zagwarantują zwrotność i przyczepność), jak i w trakcie podróży (pozwolą na swobodne przewożenie bagażu).

Jakie są najważniejsze zalety skuterów?

Skutery są świetną alternatywą dla samochodów. Do ich najważniejszych zalet należy niewielkie zużycia paliwa, niskie koszty utrzymania i duża mobilność. Ale to nie wszystko.

  • Skuterem można parkować na chodniku
  • Strefy płatnego parkowania nie obowiązują skuterów
  • Dla kierowcy skutera korki nie istnieją
  • Skutery są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów
  • Dobry skuter można kupić nawet za kilka tysięcy złotych
  • Roczne koszty utrzymania skutera są bardzo niskie
  • Jazda na skuterze to prawdziwa przyjemność

Jeśli ten opis zachęcił Ciebie do zakupu skutera albo planowałeś zakup takiego pojazdu od dawna i tylko utwierdziłeś się w tym przekonaniu, to nie zwlekaj i skontaktuj się z naszą firmą. Z chęcią pomożemy Tobie w wyborze odpowiedniego skutera i podpowiemy jak załatwić wszelkie formalności. Serdecznie zapraszamy!